28 شهریور 1398
|
کد خبر: ۱۴۸۴ تاریخ انتشار: یـک شنبه ، ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۰:۰ تعداد بازدید: ۱۸۴

سعید عقیقی مطرح کرد

هر فیلمی که مناسبات و ویژگی‌های زندگی شهری را به نمایش بگذارد، فیلم شهری محسوب می‌شود

سعید عقیقی، فیلمنامه‌نویس و مدرس در گفتگو با پانا سعید عقیقی گفت: جشنواره فیلم شهر حتما می‌تواند در تغییر نگاه جهان نسبت به ایران موثر باشد. نگاهی که هم منطقی باشد و‌ هم طبیعی. همان‌طور که فیلم‌سازان هنگام پرداختن به مسائل جامعه شهری در ایتالیا، برزیل، انگلستان و آمریکا نگران نگاه منفی مخاطبان‌شان نیستند، ما نیز نباید از این بابت دلهره داشته باشیم.

وی در تعریف جشنواره فیلم شهر گفت: در شکل کلی، البته در اینجا تعریف خلاقانه آن مد نظر است؛ یعنی فیلمی که در استفاده از بیان سینمایی برای نمایش مناسبات فضای شهری ابتکار و خلاقیت به خرج می‌دهد و در نتیجه فیلم به تصویری تازه و متفاوت از شهر تبدیل می‌شود. تصویری دراماتیک، کاربردی و غیر تزیینی.

عضو هیأت انتخاب بخش بین الملل جشنواره فیلم شهر در دوره ششم، درباره اینکه چرا معمولا شهرها در فیلم‌ها به لحاظ لوکیشن کمتر معرفی می‌شوند، افزود: به دو دلیل ساده و راهبردی؛ فیلم با هویت شهری در زمان و ‌مکان مناسب ساخته می‌شود، اما سازمان های فرهنگی هنری شهری به عنوان سرمایه‌گذاران اصلی این فیلم‌ها بدون برنامه‌ریزی میان‌مدت، همواره در زمانی کوتاه به دنبال تولید فیلم‌های سفارشی و بی‌خطرند. از سوی دیگر، فیلم با هویت شهری در نسبت میان ایده، فضا و هویت شهری تعریف می‌شود و لزوما در ستایش شهر و شهرداری نیست. برآیند این دو بردار، چیزی جز فقدان هویت شهری، معماری و فضاسازی در این فیلم‌ها نیست.

وی ادامه داد: به نظر من اگر از همین هفته (آخر اردیبهشت۹۸) با برنامه‌ای منظم و‌ مدون برای تولید فیلم مستند و داستانی شهری اقدام کنیم، در بهترین حالت با دو یا سه فیلم داستانی سینمایی و چند مستند استاندارد شهری در انتهای سال ۹۹ روبه‌رو ‌خواهیم بود. اما آیا چنین برنامه‌ریزی و چنان انگیزه‌ای برای تولید آثاری هدف دار وجود دارد؟ و آیا یک سال و نیم برای اجرای این پروژه، زمان زیادی است؟

نویسنده فیلم سینمایی «شب‌های روشن» درباره نقش جشنواره فیلم شهر در تغییر نگاه جهان نسبت به ایران گفت: جشنواره فیلم شهر حتما می‌تواند در تغییر نگاه جهان نسبت به ایران موثر باشد. نگاهی که هم منطقی باشد و‌ هم طبیعی. همان‌طور که فیلم‌سازان هنگام پرداختن به مسائل جامعه شهری در ایتالیا، برزیل، انگلستان و آمریکا نگران نگاه منفی مخاطبان‌شان نیستند، ما نیز نباید از این بابت دلهره داشته باشیم. در دنیا هم فیلم‌هایی داریم که نگاهی رویایی و حتی فانتزی به زندگی در شهر دارند، و هم فیلم‌هایی که نگاهی انتقادی و ریزبینانه. در هر دو نوع فیلم، آن چه اهمیت دارد کیفیت فیلم‌هاست.

هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر توسط موسسه تصویر شهر به دبیری هاشم میرزاخانی در تابستان سال جاری در شهر تهران برگزار می‌شود.

منبع: خبرگزاری پانا