26 مرداد 1401
کد خبر: ۲۵۶۸ تاریخ انتشار: سـه شنبه ، ۱ مرداد سال ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۶:۰ تعداد بازدید: ۲۹۲۰

استقبال پرشور اهالی سینما و مدیران شهری در مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره فیلم شهر

به گزارش ستاد خبری هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، هاشم میرزاخانی، مدیر عامل موسسه تصویر شهر و دبیر جشنواره  با اشاره به اینکه گزارش جشنواره  بصورت تصویری ارائه شده است و نیازی به گزارش شفاهی نیست گفت : از عزیزانی که در این جشنواره با ما همکاری کردند و بسیاری از دوستان که پشت صحنه این جشنواره بودند و دیده نشدند صمیمانه تشکر می کنم. همچنین از شهردار محترم تهران نیز متشکرم، پردیس گالری ملت چندین سال از داشتن پارکینگ محروم بود و به همت شهردار محترم و معاون عمرانی ایشان پارکینگ این پردیس با بیش از 1000 واحد پارکینگ احداث شد تا مردم عزیز و مراجعان این پردیس سینمایی بتوانند از این پارکینگ استفاده کنند.

محسن هاشمی رفسنجانی، رییس شورای شهر، نیز گفت: از زحمات برگزارکنندگان جشنواره فیلم شهر که هفتمین دوره خود را می گذراند، بسیار متشکرم. این جشنواره به فیلم شهر و محله مرتبط است. محله را تاکید می کنم چرا که ما انتخاب شورایاری را در پیش داریم که انتخابی برای محله هاست. از آقای اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و دبیر و مسئولان این جشنواره و نیز هیأت داوران نیز تشکر می کنم.

وی ادامه داد: همانطور که مستحضرید جشنواره های هنری به دو شکل برگزار می شود. بعضی جشنواره ها مستقل از حاکمیت هستند و برخی با حمایت حاکمیت برگزار می شود. اگر جشنواره مستقل از حاکمیت است مستقل و به صورت هنر برای هنر است و باید به آنها نگاه سینمای مستقل داشته باشیم. اگر بخشی از حاکمیت شهری نسبت به جشنواره‌ای شبیه به جشنواره فیلم شهر که توسط موسسه تصویر شهر راه‌اندازی شده حساسیت دارد طبیعی است. این طبیعی است که حاکمیت مسئولیت مدیریت شهری را بر عهده بگیرد و استفاده برخی از آثار با پولی که از بیت‌المال هزینه می شود، توجیه داشته باشد. اگر فیلم‌ها حاکمیت شهری دارند نباید گله کرد چرا مستقل عمل نکرده اند. البته نباید تبدیل به محلی برای پروپاگاندای مدیران شهری باشد و سفیدنمایی کنند. البته سیاه نمایی هم شاید درست نباشد اما نباید بر معضلات سرپوش گذاشت. توسط سینما می توانیم وخامت و مشکلات جامعه را نشان دهیم و به آن نگاه ویژه داشته باشیم. مسئولان نیز بتوانند با دیدن اینگونه آثار به سمت وضعیت مناسبتری پیش بروند. باید حقیقت نمایی را مد نظر قرار دهیم تا برای جامعه ما هنر و اصالت هنر بوجود آید و سینمای اجتماعی بتواند وظیفه خود را عمل کند و واقعیت‌های جامعه را مد نظر قرار دهد. در دهه های اخیر سینمای اجتماعی ایران توانسته آثار خوبی به لحاظ کمی و کیفی نشان دهد و در سطح کشور و جهانی خود را نشان داده است.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: جشنواره فیلم شهر هم توانسته در این هفت دوره حالت پویاتری به خود بگیرد و هر دوره رسالت مشخص را برعهده گیرد. مخصوصا شهر تهران و مشکلات آن را بیشتر مد نظر قرار داده است.

پس از آن کلیپی از فیلم های علی نصیریان و مصاحبه با این بازیگر پیشکسوت نشان داده شد و علی نصیریان به عنوان یکی از چهره های بزرگداشت این جشن معرفی شد. از احمد مسجد جامعی و محمدحسین لطیفی دعوت شد که روی سن بیایند.

مسحد جامعی گفت: تبریک عرض میکنم هر مراسمی که اهالی سینما جشن می گیرند مبارک است کسانی که چراغ شهر را روشن می کنند.

گوشه گوشه های این شهر شناسنامه متفاوتی دارد. و همه این ها جریانی برای فیلمسازی سازی ایجاد ومی کند و افق های جدید را ایجاد می کند. الگوهای شهر وارد سینما می شود در این شهر شخصیت هایی مانند آقای نصیریان هستند که افتخار سینمای ایران و کشور ایران و شهر تهران است. ما بسیار خوشحال هستیم که در دوره ای زندگی می‌کنیم که این افراد را از نزدیک دیده‌ایم و حرف‌هایشان را شنیده‌ایم. او در مراسمی برنده جایزه اخلاق شده بود. وقتی به او خبر دادم گفت که من خوش اخلاق نیستم. اما او در کار بسار خوش اخلاق و حرفه‌ای است و باید از او یاد بگیریم.

 علی نصیریان نیز گفت: از کسانی که این جشنواره را برگزار می کنند سپاسگزارم. این کار بسیار خوبی است هر شهری باید چیزهایی برای جنبه نمایشی و سرگرمی داشته باشد. زیرا نسل های بعد از ما و نسل جوان امروز کارهای بسیار خوبی می سازند. سال گذشته با جوانی کار کردم که کار اولش بود و بسیار درخشید. ما باید خلاقیت‌ها را تشویق کنیم.

بعد از آن کلیپ زندگینامه زنده یاد جمشید مشایخی با روایت سام مشایخی، پسر آن هنرمند به عنوان نکوداشت نمایش داده شد. بعد از آن با حضور علی نصیریان و هومن سیدی، به پسر جشمید مشایخی هدایا و یادبود آن هنرمند اهدا شد.

بعد از ان کلیپی از اعضای هیأت انتخاب و داوران این جشنواره نمایش داده شد.

پس از آن آبیار، ضابطی جهرمی و شفیعی و بهمنش و کیایی و علیرضا گلپایگانی روی سن دعوت شدند.

در بخش بهترین جان‌بخشی پویانمایی، تندیس جشنواره و لوح تقدیر و جایزه نقدی به مجتبی موسوی برای پویانمایی «آقای گوزن» اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی،  تندیس جشنواره و لوح تقدیر و جایزه نقدی به صادق جعفری برای انیمیشن «روباه» اهدا شد.

در بخش بهترین فیلم برای تهیه‌کننده، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به بهرام عظیمی برای پویانمایی «سیم ششم» اهدا شد.

در بخش آثارمستند، و در بخش بهترین تحقیق و پژوهش تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به بابک بهداد برای فیلم «بهارستان خانه ی ملت» اهدا شد.

در بخش بهترین دستاورد فنی یا هنری تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی  به محمدحسین حیدری و زهره احمدزاده برای تدوین فیلم «مهین» اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی مستند کوتاه و نیمه بلند، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به فاطمه ذوالفقاری برای کارگردانی فیلم «فقدان» اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی مستند بلند، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به محمدحسین حیدری برای فیلم «مهین» اهدا شد.

در بخش بهترین فیلم برای تهیه کننده تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مهدی مطهر برای تهیه کنندگی مستند «مهین» اهدا شد.

در بخش بهترین اثر با محوریت تهران شناسی و تهران نگاری، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به داوود اشرفی برای فیلم «قصه بولوار» اهدا شد.

در بخش آثار داستانی کوتاه و نیمه بلند دیپلم افتخار و جایزه نقدی به امین چادگانی برای «برف تابستان» اهدا شد.

در بخش بهترین دستاورد فنی یا هنری، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به پویان شعله ور برای تدوین فیلم «مثل بچه آدم» اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به آرمان خوانساریان برای فیلم «سایه ی فیل» اهدا شد.

در بخش بهترین فیلم برای تهیه کننده تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مریم کوهکن و سوگل شهابی برای تهیه کنندگی فیلم «تشریح» اهدا شد.

در بخش بهترین اثر با محوریت تهران شناسی و تهران نگاری، بدون معرفی نامزد، تندیس و دیپلم افتخار به .محمد اسماعیلی برای فیلم «موج کوتاه» اهدا شد.

جایزه ویژه هیأت داوران به فرانک کلانتر برای نقش آفرینی در فیلم «فشار خون» و «لال» و محمد تک زارع برای نقش آفرین در فیلم «لال»  اهدا شد

پس از آن کلیپی برای بزرگداشت مسعود رایگان و رویا تیموریان نمایش داده شد. و از میترا حجار و منوچهر شاهسواری و پیروز حناچی برای اهدای جوایز دعوت شد. پس از آن رویا تیموریان و مسعود رایگان روی سن دعوت شدند و از آن ها تقدیر شد.

تیموریان: من به اندازه چهل سال حرف دارم و با میکروفون نمی توان به آن رسید. از برنامه هایی که این گونه یادآوری می کنند و ایجاد انگیره می کنند بسیار سپاسگزارم و حضورم امشب برای من باعث افتخار است. شب بزرگی بود اسمم در کنار استاد نصیریان آورده شد.

مسعود رایگان نیز گفت: به یاد دارم شعری از منزوی را که می گفت من همیشه دیر رسیدم شاید هر بار باید با قطار قبلی می آمدم ممنون از شورای شهر و جشنواره شهر که این انتخاب را کردند.

پیروز حناچی شهر دار تهران نیز گفت: جشنواره فیلم شهر همانطور که از اسمش مشخص است به یکی از بزرگترین دستاوردهای بشری است. طبیعتا در این جشنواره‌ها موضوعاتی که به شکل طبیعی دیده نمی‌شوند و یا از چشم عادی شهروندان دور هستند، از چشم ریزبین هنرمندان دور نیستند و مورد توجه قرار می‌گیرد. ما در حوزه هنرهای تجسمی هم تا وقتی شرایط را فراهم نکرده بودیم، این وضعیت را داشتیم. اینکه بتوانیم آستانه زیباشناسی مردم را بالا ببریم و آن‌ها را متقاضی زیبایی بیشتر کنیم یکی از وظایف ماست.

 

پیروزحناچی ادامه داد: توجه به زیبایی و قبح زشتی در آثار هنری بسیار مهم است. من هیچ وقت قبح دروغ را در فیلم «درباره الی» فراموش نمی‌کنم. هرچند این موضوع در دین ما مورد تاکید قرار گرفته اما در آن فیلم تاثیرش بسیار بیشتر بود. خاطرم هست کتابی با عنوان «میدان توپخانه تهران» درباره این میدان توپخانه چاپ کردیم که بعدها یک هنرمند مستندساز، مستندی با عنوان «میدان بی حصار» براساس آن ساخت و امروز شهرداری تهران به دنبال توسعه این میدان است. به همین دلیل فیلم «زمستان است» که در مورد میدان لاله زار تهران است نیز توسط همان کارگردان و با حمایت شهرداری ساخته شده است.

در ادامه  تندیس  بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند داستانی به مهدی فِلِیفِل برای فیلم در حال غرق شدن از کشور یونان اهدا شد

در بخش مسابقه سینمای بین الملل تندیس  بهترین کارگردانی فیلم پویانمایی، به مَکس پورتر و خانم رو کو وا ها تا برای فضای منفی از کشور فرانسه اهدا شد.

 تندیس  بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند مستند به مایکل استورم گلومستین برای فیلم بینهایت 50 متر دورتر است اهدا شد.

تندیس  بهترین کارگردانی مستند بلند به خانم لیسا اف. جکسون برای کارگردانی فیلم مستند بلند میراث از کشور مکزیک اهدا شد.

تندیس   و دیپلم افتخار بهترین فیلم بلند مستند، به بوریس بِرتروم برای تهیه کنندگی فیلم پناهگاه انسان از کشور دانمارک اهدا شد.

تندیس  و دیپلم افتخار  بهترین کارگردانی فیلم سینمایی به آندری زویاگینتسف برای کارگردانی فیلم سینمایی بی عشق از کشور روسیه اهدا شد.

 تندیس و دیپلم افتخار بهترین  فیلم سینمایی  به سعید سعدی برای تهیه کنندگی فیلم سینمایی مغزهای کوچک زنگ زده از کشور ایران و جایزه هیأت داوران به فیلم غرش از کشور تایوان رسید.

در بخش تقدیر از خادمان شهر، کلیپی از مجید فتاحی، نیروی امداد و اورژانس که با حضور در مناطق سیل‌زده کشور و نجات جان چندین شهروند را نجات داده بود، ستوان یکم محمد عبدالرحیمی که در هنگام ماموریت خود توانست جان یک شهروند را که پشت فرمان ماشین دچار ایست قلبی شده بود، از مرگ نجات دهد، رمضانعلی اسماعیلی‌پور نیروی خدمات شهری که توانسته با خدمات صادقانه در شهرداری تهران خانواده و فرزندان خود را سروسامان دهد و فخرالدین گودرزی، آتشنشان که در حادثه پلاسکو با جانفشانی عده زیادی را نجات داد و خود مسدوم شد، نمایش داده شد. و از این افراد به عنوان خادمان شهر تقدیر شد.

در بخش بعدی این جشنواره کلیپ معرفی هیأت انتخاب و هیأت داوران بخش سینمایی و ویدئویی پخش شد و اعضای هیأت داوران بخش سینمایی روی سن فراخوانده شدند. همچنین رویا تیموریان و مسعود رایگان روی سن آمدند.

جایزه بهترین فیلم ویدئویی به فیلم «پاسیو» رسید، جایزه بهترین بازیگر نقش زن به شیرین یزدان بخش برای فیلم آکاردئون  و تندیس بهترین بازیگر مرد به رضا بهبودی در فیلم آندریانیک،

 تندیس و دیپلم افتخار بهترین دستاوردهای هنری به ایمان کرمیان، حسن نجفی برای جلوه های ویژه فیلم ویدویی اینجا خانه من است.

 تندیس و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی، به فیلم اینجا خانه من است، اهدا شد. در بخش بهترین اثر شناسی و تهران نگاری،  به حمید نعمت الله بیا از گذشته حرف بزنیم» ادا شد.

تندیس و جایزه  بهترین فیلمنامه در بخش مسابقه سینمای ایران، رای فیلمنامه «مغزهای کوچک زنگ زده»به هومن سیدی اهدا شد.

 در بهترین بازیگر نقش زن، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به ژاله صامتی برای فیلم در وجه حامل اهدا شد.

در بخش بهترین بازیگر نقش مرد،  تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نوید محمدزاده برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده رسید.

در بخش بهترین دستاورد فنی یا هنریدیپلم افتخار و جایزه نقدی به مهدی سعدی برای تدوین فیلم سینمایی «مغزهای کوچک زنگ‌زده» اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به هومن سیدی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده  رسید.

در بخش بهترین فیلم، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به سعید سعدی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده اهدا شد. 

بهترین فیلم در حوزه تهران شناسی و تهران نگاری به مصطفی کیایی برای فیلم چهارراه استانبول رسید.

در پایان این مراسم احسان خواجه امیری به اجرا پرداخت.

 در این مراسم جمع زیادی از هنرمندان و اهالی رسانه و افرادی همچون پیروز حناچی شهردار تهران، محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران، سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محمدمهدی طباطبایی نژاد معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، علی نصیریان، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، الهام فخاری عضو کمیته اجتماعی شهر تهران، محمدرضا فرجی مدیرکل سینمای حرفه ای، سیدعلی احمدی دبیر پیشین جشنواره فیلم شهر، وحید موسائیان، محمود کلاری، بهمن حبشی، حسن خجسته، مسعود رایگان، رویا تیموریان، هومن سیدی، میترا حجار، مهدی هاشمی، مریم جلالی، پرویز شیخ طادی، طهماسب صلح جو، امیر پور وزیری، مسعود اطیابی، سعید سعدی، بهرام عظیمی، سیدعلیرضا گلپایگانی، هومن بهمنش، احمد ضابطی جهرمی، محمدرضا شفیعی، نرگس آبیار، ژاله صامتی، رضا بهبودی، حسین فرح بخش، افشین هاشمی، علیرضا زرین دست، سام مشایخی، مسعود نجفی مدیرکل روابط عمومی سازمان سینمایی ، دنیا مدنی، مجید اسماعیلی پارسا، حبیب اسماعیلی، شیرین یزدان بخش، حبیب رضایی، محمد حسین لطیفی، مصطفی کیایی، مریم بحر العلومی، آزاده موسوی،کورش عطایی حضور داشتند.